Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Pracy Twórczej "Bajka" Dom Pracy Twórczej "Bajka"

KOKARDY NARODOWE NA ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Utworzono dnia 30.04.2020
Czcionka:

Święta majowe w tym roku będą wyglądać nieco inaczej niż w ostatnich latach.  Nie możemy gromadzić się na uroczystościach patriotycznych, na piknikach czy spotkaniach towarzyskich. Zachęcamy by mimo trudnej dla nas wszystkich  sytuacji podkreślać rangę Święta Konstytucji 3 Maja poprzez wykonanie kokard narodowych. Kokardy narodowe są sposobem na wyrażenie naszego patriotyzmu i  więzi z Ojczyzną. Noszono je już od 1831 r.  i mają bardzo bogatą tradycję, w czasach powstań  dla walczących kokardy wykonywały matki i żony. Były one symbolem ducha narodu i miłości do Ojczyzny. Od 9 kwietnia 2014  r.  zgodnie z zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej kokardy podczas świąt państwowych przypinają przedstawiciele polskich sił zbrojnych.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć  z naszej wizyty u zaprzyjaźnionych artystów,  z którymi  na co dzień współpracujemy.  W związku z pandemią koronawirusa warsztaty te miały niecodzienny przebieg.  Mając na względzie brak możliwości zorganizowania zajęć w formie tradycyjnej  spotkaliśmy się w plenerowej pracowni, na łonie budzącej się do życia przyrody. Nasi artyści przygotowali specjalnie na tą okazję kokardy ceramiczne. Zostały one ulepione z gliny, wypalone w piecu w temperaturze 900 stopni i poszkliwione. 

Nie każdy z nas ma możliwość przygotowania takich kokard, dlatego też proponujemy  wykonanie  ich z tego, co każdy z nas ma w domu. Zamiast gliny może być modelina, wstążeczki, tasiemki lub papier kolorowy. Trzeba pamiętać, że tradycyjne kokardy powinny mieć od 4 do 6 cm średnicy.  Na przestrzeni wieków zmieniał się ich kształt i wygląd, obecnie funkcjonują dwa rodzaje kokard:  z białym środkiem, czerwonym kołem i białym otokiem oraz białym środkiem i czerwonym otokiem.  Kokarda jest odzwierciedleniem godła dlatego też biały kolor zawsze  powinien być w środku - symbolizuje on orła, czerwień symbolizuje tarczę herbową. Wykonanie takiej kokardy jest proste i nie  zabiera dużo czasu. Należy przygotować dwa kartonowe kółka i paski tasiemek - czerwone i  białe . Następnie paski składamy w „łęzkę” i przyklejamy klejem na gorąco lub w przypadku papieru zwykłym klejem do większego kółka. Na koniec przyklejamy mniejsze kółko,  a do większego doklejamy agrafkę lub zapinkę do broszki. Kolejne etapy przygotowania kokardy prezentujemy w galerii poniżej.

Pamiętajcie o tym, że kokardę przypinamy powyżej serca czyli po lewej stronie. Mamy nadzieję, że wkrótce tak jak zwykle będziemy mogli się spotkać na zajęciach ceramicznych w Bajce. Życzymy miłej pracy i radosnego świętowania.  

W PRACOWNI U ARTYSTY

Utworzono dnia 30.04.2020, 15:18

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny