Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Pracy Twórczej "Bajka" Dom Pracy Twórczej "Bajka"

Warsztaty Ceramiczne

Utworzono dnia 22.07.2020
Czcionka:

Tym razem w ramach programu  W pracowni u artysty zapraszamy do pracowni ceramicznej  Państwa Anny i Rajmunda Kicman, z którymi Dom Pracy Twórczej „Bajka” współpracuje od 13 lat. Ten cykl audycji zatytułowaliśmy cztery pory roku. Zaprezentujemy w nich, jakie warsztaty organizujemy w „Bajce” w poszczególnych okresach roku. Tematyka ich podyktowana jest przede wszystkim kalendarzem świąt religijnych i tradycją ludową.

 Pierwszy odcinek opowiada o warsztacie garncarza od początku powstania dzieła czyli lepienia na kole garncarskim, suszenia, wypału  aż do  szkliwienia i kolejnego wypału. Druga audycja  to gwizdki, które dawniej były jedną z ulubionych zabawek dziecięcych. Do dnia dzisiejszego można je kupić na jarmarkach i targach rękodzieła ludowego. Także u nas, w Domu Pracy Twórczej dzieci uczestniczące w warsztatach ceramicznych miały okazję samodzielnie wykonać takie gwizdki. Pokażemy też jak ulepić wielkanocnego baranka do święconki. Kolejne filmy opowiadać będą o kapliczkach i kropielniczkach. Swoje miejsce znalazły też ceramiczne, polne maki, które są symbolem polskiego lata i miseczki ulepione na wzór jesiennych liści. Spotkania warsztatowe zamykają szopki, które są nieodłącznym elementem „Bajkowych” przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

To tylko kilka tematów spośród tych, które od wielu lat  były realizowane w tradycyjnej formie. Mamy nadzieję, że  wkrótce będziemy mogli do niej wrócić i dalej rozwijać pasje i umiejętności.

 Państwo Anna i Rajmund Kicman ceramiką zajmują się od 30 lat, ich twórczość nawiązuje do dawnych tradycji garncarstwa ludowego.  Należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, są laureatami wielu nagród; min:  nagroda w XI Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną „Słoniki, żabki, koniki i samochodziki” w kategorii zabawki tradycyjnej organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych zorganizowanym przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za zestaw gwizdków i fletów ceramicznych,  dyplom honorowy Fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło dla Anny Kicman za zasługi dla zachowania kultury polskiej i wiele innych.

Wszystkie audycje dostepne są na naszym FB

W PRACOWNI U ARTYSTY

Utworzono dnia 22.07.2020, 14:49

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny